SM-guld, drömmen blir verklighet

2018-05-23

1970-talet, 1977-78, Herrar, Historiska händelser , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Fem år tidigare var stjärnorna i Alvik de unga SBBK-spelarnas idoler. Nu, 1978, var de för tredje året i rad motståndare i SM-final. 1976 vann Alvik i en femte finalmatch i Scaniarinken inför 6 414 åskådare. 1976 vann Alvik med 3-2 i matcher. 1977 vann Alvik med 3–1 i matcher efter det att Jonte Karlsson brutit foten på träning dagen före fjärde finalmatchen…

SBBK hade slagit ut Solna i semifinalen och ställdes nu mot ett Alvik, som hade vunnit 13 SM-guld och som under säsongen 77/78 spelat med framgång i Europacupen. Aldrig hade Alvik haft ett så bra lag. Där fanns Glenn McDonald och Earl Williams båda med NBA-erfarenhet, svenskamerikanen Kris Grundberg och landslagsstjärnorna Åke Skyttevall, Mats Åström, Rolle Rahm och Peter Gunteberg.

SBBK hade, förutom 212 cm långe Lawrence McCray och artisten Glenn Berry, ett gäng unga södertäljekillar, som alla fostrats i klubbens ungdomsverksamhet.

Glenn Berry kom att få en huvudroll i finaldramatiken. Han hade två år tidigare fått lämna Alvik. Många svenska klubbar hade jagat honom, men det blev SBBK som ”drog vinstlotten”. Nu fick en mycket motiverad Glenn chans att ta revansch på Alvik…

Den första finalmatchen spelades i Eriksdalshallen. SBBK kom direkt i underläge och spelade utan självförtroende. Coach Tom Quinn bytte ut hela ”första fem” och fick vass kritik i media efteråt. Det blev förlust med 86–102.

SBBK fick revansch i Scaniarinken genom seger med 98–82. SBBKs Lawrence McCray vann matchen i matchen mot Earl Williams och gjorde 33 poäng. I tredje matchen slog Earl Williams knockout på Göran Carlsson och Alvik på SBBK – seger med 78–75 för Stockholmslaget.

I en mycket dramatisk fjärde match i Scaniarinken inför 2480 åskådare lyckades SBBK vinna med 94–92.

Det hela skulle nu komma att avgöras måndagen den 17 april i Eriksdalshallen i en femte och direkt avgörande match…

Radio Södertälje direktsände, hallen var fullsatt timmen före matchstart, massor av Södertäljebor fanns i hallen och lika många hade fått vända utanför. SBBK startade med ledning 10–0, och det tog nästan fyra minuter innan Alvik gjorde sina första poäng-

Alvik kom dock tillbaka och sex minuter in i andra halvlek var man i ledning med 49–47.

Glenn Berry och Jonte Karlsson klarade nervpressen och gjorde poäng i de sex följande anfallen, vilket förde upp SBBK i ledning med 59–51. SBBK höll sedan undan och vann med 85–72.

Överlyckliga SBBK-supportrar stormade planen. Golvet fylldes av en gungande, hoppande och jublande grönvit folkmassa. Spelare och coacher åkte i luften.

SBBKs kapten, Peter Nyström, tog emot SM-bucklan och bars runt på Jontes axlar.

Hela natten firade spelare, ledare, supportrar och kommunalråd m.fl. på puben Shakespeare i Södertälje. På helsidor i alla tidningar kunde man läsa om SBBKs bragd. ”Nu är Alvik bara en tunnelbanestation” löd en av rubrikerna.

Senare blev det SM-fest på Stadshotellet. Även klubbens damlag hade vunnit SM-guld, så SBBK kunde fira sitt tioårsjubileum med dubbla SM-guld.

För många unga spelare och ledare i SBBK hade en helt osannolik dröm blivit verklighet.

 

SBBKs Svenska Mästare för herrar 1978: Lawrence McCray, Glenn Berry, Peter Nyström, Jonte Karlsson, Peter Andersson, Göran Carlsson, Tomas Pensaar, Christian Kullberg, Kent Eriksson, Jens Karlsson och Tom Quinn.